Jak sušit lístky máty – Pěstování rostlin máty na čaj

Každý ví, jak osvěžující může být sklenice vody s pár lístky čerstvé máty, ale umíte si lístky máty také usušit? Sušení máty peprné nebo jiné máty je skvělý způsob, jak si uchovat listy na později. Dnes si probereme, jak sušit mátu na čaj a další potenciální využití. Prozkoumáme, jak sušit mátu v troubě, pod širým nebem a také v sušičce.

Co je máta?
Máta je aromatická stálezelená bylina s pilovitými listy a malými růžovými, fialovými nebo bílými květy. Máta se vyrábí v mnoha různých typech, z nichž všechny jsou příjemné, ať už hladké nebo chlupaté, rovné nebo rýhované, zářivě zelené nebo vícebarevné. Nicméně mátu lze vždy poznat podle čtvercového stonku. Když ho promnete prsty, všimnete si silného aroma, které vám připomene lahodné čaje, bonbóny nebo dokonce míchané nápoje.

Rostliny máty se často používají jako akcenty v zahradách, půdopokryvné rostliny, bylinné léčby a také jako přísady do vaření. Rostliny máty jsou stejně nádherné jako užitečné a také není těžké je pěstovat a kvetou jak ve stínu, tak na slunci po celé Severní Americe. Protože se máta může rychle šířit, musíte si dávat pozor na to, kde ji pěstujete.

 

Druhy máty, které můžete použít k sušení
Druhy máty patří mezi nejčastěji vysazované druhy v severoamerických zahradách a je snadné pochopit proč. Máty ​​se používají jako aromatické bylinky do jídel i nápojů. Podívejme se na některé odrůdy máty, které můžete pěstovat a sušit na čaj.

 

Máta peprná
Růžové květy a kulovité listy charakterizují mátu peprnou. List je tmavě zelený a na okrajích vroubkovaný. Tato rostlina se běžně používá k ochucení čajů, ale je také užitečná v potpourri, stejně jako většina máty.

Při požití je vůně máty příjemná a může pomoci zmírnit žaludeční potíže.

Čokoládová máta
Čokoládová máta, sestřenice máty peprné, je zvláštnost: „čokoláda“ ve svém názvu odkazuje spíše na její vůni než na chuť, protože má pomerančovou příchuť. Používá se k ochucení nápojů, ale i sladkostí. Pokud hledáte něco vizuálně přitažlivého, tato rostlina má tmavěji zelené listy než většina ostatních forem máty a také levandulově zbarvené květy.

 

Máta peprná
Zatímco hovorový název odkazuje na formu listů, vědecký název se může vztahovat buď na listy, nebo na květy, které rostou na špičatých hrotech. Barva květů se pohybuje od růžové po světle fialovou. Máta klasnatá je běžnou ochucovací přísadou do žvýkaček, stejně jako do salátů a nápojů.

Někteří zahradníci volí odrůdu Kentucky Colonel nad ostatními, protože věří, že má lepší listy.

 

Máta vodní
Máta má květy levandule a sytě zelené listy s fialovým žilkováním. Ale to, co odlišuje tuto mátu od ostatních, je to, že ji lze zasadit do mělké vody. Sbírejte listy, které chcete použít jako balzám nebo pro jiné účely, jako je přidání do salátů a čajových nálevů.

 

Jablečná máta
Listy jablečné máty jsou obvykle světleji zelené než u jiných mát. Jeho květy jsou zbarveny bíle nebo světle růžové. Listy mohou mít podlouhlý nebo oválný tvar. Jeho obecný název vyplývá z jeho vůně a chuti, které jsou mátové i ovocné, a je ideální k dochucení čaje.

 

 

Ananasová máta
Ananasová máta je varianta jablečné máty. Je ceněný pro své vícebarevné olistění. Vzhledem k velkoleposti jeho listů je náchylnější k pěstování pouze jako dekorativní než ostatní rostliny na tomto seznamu, přesto může být stále používán v kuchyni. Ananasová máta může být použita k přidání chuti do ovocných salátů, želé a nápojů.

Vzhledem k krásným listům to může být také vaše nejlepší volba, pokud hledáte mátu, kterou byste mohli použít jako ozdobu.

Zdravotní přínosy mátového čaje
Máty ​​jsou běžnou vonnou rostlinou, která je známá svou osvěžující chutí a zdravotními přínosy. Lidé používali mnoho druhů mincoven po celém světě od doby, než byla zaznamenána historie. Velké množství rostlin máty má několik zdravotních výhod. Máty ​​obsahují fytonutrienty a antioxidanty, stejně jako vitamín C, vitamín A a B-komplex, vápník, fosfor a antibakteriální vlastnosti. Má vysoký obsah draslíku, železa a manganu, které zvyšují hladinu krve a napomáhají mozkové činnosti.

Máta je nízkokalorická a má nízký obsah tuku, takže ji můžete snadno začlenit do svého redukčního dietního plánu.

Výhody pití čaje z mátových listů

 

Léčba zažívacích potíží
Listy máty jsou známé jako vynikající předkrm, protože napomáhají trávicímu systému aktivací trávicích enzymů. Mátový olej obsahuje antibakteriální a antiseptické vlastnosti, které mohou pomoci při žaludečních infekcích, poruchách trávení a dalších onemocněních. Vzhledem k obsahu metanolu funguje také jako lék proti křečím.

 

Úleva od syndromu dráždivého tračníku (IBS)
IBS je běžné onemocnění trávicího systému. Může potenciálně způsobit žaludeční potíže, průjem, zácpu a zažívací potíže. Změna stravovacích návyků je nejspolehlivějším lékem na IBS, nicméně některé studie naznačily, že mátový olej může být velmi prospěšný.

Mátový olej obsahuje chemickou látku mentol, která uvolňuje trávicí trakt.

 

Léčba respiračních problémů
Máta je často doporučována pro astmatiky, protože pomáhá relaxovat svaly a také pomáhá snižovat překrvení hrudníku. Denní užívání mátových listů může poskytnout úlevu astmatikům. Předpokládá se, že máta může také pomoci s ucpanými nosy a mentol může pomoci s dýcháním. Může také pomoci zmírnit nepohodlí způsobené přetrvávajícím kašlem.

 

Zlepšení ústní hygieny
Díky svým germicidním schopnostem mohou lístky máty rychle osvěžit váš dech. Extrakt z listů máty může také pomoci při odstraňování plaku ze zubů. Mentolová zubní pasta pomáhá zastavit vývoj bakterií v ústní dutině a udržuje pocit a vůni v ústech svěží a čistou.

 

Zlepšuje funkci mozku a náladu
Listy máty jsou skvělým mozkovým tonikem. Výzkum naznačuje, že požití máty může zlepšit bdělost a kognitivní funkce. Máta je důležitým nástrojem aromaterapie. Jeho silné a povzbuzující aroma může pomoci zbavit se stresu a pomoci při revitalizaci mysli. Vaše mysl se brzy uklidní vdechováním vůně máty.

Pro rychlou úlevu od napětí a úzkosti přidejte do čaje několik sušených lístků máty.

 

Máta a vaše kůže
Máta je starý lék používaný k léčbě kožních onemocnění, jako je akné a jizvy. Předpokládá se, že máta má pozoruhodné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci při čištění akné a snížení zánětu a podráždění spojeného s pupínky. Listy máty mají vysoký obsah vitamínu A a kyseliny salicylové, které snižují uvolňování kožního mazu a pomáhají při ošetření skvrn. Extrakt z listů máty lze používat denně k prevenci a léčbě akné.

Obsah mentolu v listech máty z nich dělá vynikající čistící prostředek, tonikum a změkčovadlo pro pokožku. Listy máty také tonizují pokožku a zmírňují suchou a podrážděnou pokožku.

 

Máta a vaše vlasy
Extrakt z listů máty má vysoký obsah karotenu, který stimuluje vývoj vlasů a minimalizuje vypadávání vlasů. Antibakteriální vlastnosti listů máty se mimo jiné používají k léčbě vší a lupů. Naneste mátu spolu s trochou citronu na pokožku hlavy a nechte ji asi 35 minut, než ji důkladně opláchnete.

 

Zmírnění alergií a astmatu
Nedávný výzkum ukázal, že máta má více než 50 různých antialergických chemikálií. To znamená, že konzumace máty může do určité míry pomoci zmírnit mnoho forem alergií. Klinická studie na potkanech zjistila, že máta je při zmírňování příznaků u astmatiků účinnější než lék dexamethason.

Podle tohoto výzkumu může mít máta na lidi srovnatelné účinky.

 

Potenciální vedlejší účinky
Listy máty jsou obvykle bezpečné ke konzumaci. Pacienti s problémy s refluxem by však měli omezit jejich příjem, protože může způsobit gastrointestinální potíže. Mentolový olej by neměl být používán lokálně u dětí, protože by mohl způsobit dýchací potíže.

Pěstování vlastní máty na čaj
Máty ​​jsou silné trvalky, kterým se daří v lehké, dobře odvodněné půdě. Mají tendenci prosperovat v mírně vlhké, ale dobře odvodněné oblasti, podobně jako koryta potoků, kde by se obvykle nacházeli volně v přírodě. Většině odrůd máty se bude dobře dařit na slunci i ve stínu; vícebarevné odrůdy mohou preferovat určitý stín před přímým sluncem.

Zasaďte několik rostlin do vlhké půdy přibližně 2 stopy od sebe pro venkovní pěstování. K pokrytí půdy stačí jen pár rostlin.

 

Pěstování rostlin máty
Máta je robustní rostlina, kterou je třeba hlídat, protože může velmi rychle vypustit běháky a rozmnožit se po celém vašem dvoře. Pěstujte mátu na vlastním zahradním záhonu nebo v určené části, abyste zabránili tomu, aby se stala půdou, protože by se mohla stát problematickou. Zasaďte mátu do blízkosti rajčat a zelí na zahradě, aby se nemnožila a nebrala živiny z vašich ostatních rostlin. Máta vyžaduje malou pozornost, takže kolem venkovních rostlin přidejte trochu mulče.

To pomůže udržet půdu vlhkou a listy čisté.

Jak pěstovat mátu

Pokojové rostliny pravidelně zalévejte, aby byla půda rovnoměrně vlhká. Máty ​​začínají jako dobře vychované, tlusté, vzpřímené shluky, ale rychle se vydají prozkoumat novou půdu s běžci a podpovrchovými oddenky. Malá rostlina máty peprné může vyrůst v obrovského 4stopého monstra za pouhý jeden rok, pokud to nezastavíte. Nezapomeňte, že prořezávání a trhání mátám prospívá.

Mají mělké kořeny a snadno se vyjímají, takže se nemusíte bát, pokud jsou na nich fyzické překážky, jako jsou zdi.

 

Sklizeň máty na sušení
Tajemstvím udržování rostlin máty v jejich nejlepších podmínkách je častý sběr. Mladší lístky máty mají výraznější chuť než starší lístky máty a mátu lze sbírat, jakmile na jaře vyraší. Těsně před rozkvětem zastřihněte stonky jeden palec od základny. Jedna rostlina máty může být sklizena několikrát během sezóny. Můžete také jednoduše vybrat listy podle potřeby. Rostlinu můžete pěstovat uvnitř, abyste měli čerstvé lístky máty po celou zimu.

Pokud chcete listy usušit, je lepší sestříhat listy těsně před květem.

 

Jak správně sušit lístky máty
Nic se nevyrovná horkému hrnku mátového čaje po náročném a chladném dni! I když neobsahuje kofein, mátový čaj je příjemný a může vám také pomoci ráno se připravit na den. Máta je také vynikající rostlina pro vaření a léčebné účely.

 

Jak sušit mátu na čaj
Účelem sušení máty je odstranit vlhkost z rostliny a zároveň zachovat živiny. Antioxidanty, chuť a vůně jsou zachovány. Smyslem není pouze zabránit tomu, aby nepřišly do odpadu; ale také ušetřit živiny a aroma syrové rostliny a v ideálním případě ji zahustit. Než začnete mátu sušit, řádně ji opláchněte; nechcete mátu se špínou.

Než budete pokračovat s preferovanou metodou, osušte mátu.

 

Jak sušit mátu v troubě
Pokud nemáte dost místa nebo spěcháte, můžete mátu sušit v troubě. Tato technika vám ušetří značné množství času, protože vaše máta bude připravena během hodin, nikoli dnů nebo týdnů. Po umytí a osušení listy oddělte od stonků a naaranžujte je na plechy vyložené pečicím papírem, ponechte mezi nimi dostatek prostoru pro cirkulaci vzduchu.

Vložte plechy do trouby na nejnižší stupeň, nejlépe méně než 203 stupňů Fahrenheita (95 stupňů Celsia), protože vyšší teploty mohou způsobit zhnědnutí a spálení bylinky. Tento proces bude vyžadovat různě dlouhou dobu v závislosti na teplotě. Pro odvětrání páry a rychlejší sušení bylinek, aniž byste se připálili, držte okénko trouby částečně otevřené tepelně odolnou dřevěnou lžící. Po hodině otočte lístky máty, abyste podpořili rychlejší a konzistentnější sušení.

 

Jak na vzduchu sušit mátu na čaj
Po očištění a opláchnutí čerstvou mátu složte do svazku a u stonků svažte provázkem. Zavěste svazek na teplé a dobře větrané místo, daleko od přímého slunečního záření. Můžete to udělat tak, že si z provázku vyrobíte sušicí zařízení, necháte mátu vytvrdit pomocí věšáku nebo dokonce využijete sušák na bylinky. Pokud bydlíte v suchém a teplém prostředí, použijte tuto techniku, aby vaše lístky máty nezplesnivěly. Chraňte je také před přímým slunečním zářením, aby listy nezhnědly a nezničily mátové oleje. Nechte vše uschnout na vzduchu několik dní až týden, nebo dokud nebude vysušené a „křupavé“ na dotek. Kvůli prodloužené době sušení je skvělý nápad zabalit bylinky do perforované vnější vrstvy, jako je papírový sáček, aby se na mátě nehromadil prach.

Jak sušit lístky máty v sušičce
Očistěte a osušte listy od stonků. Rozložte listy v stejnoměrné tloušťce na podnosy sušičky a ponechte mezi nimi prostor pro cirkulaci vzduchu. Sušte bylinku asi tři hodiny při 104° Fahrenheita (40° Celsia), dokud není křehká a nerozpadá se na kousky, místo aby se ohýbala. Doba se může lišit v závislosti na vaší jednotce, na tom, jak moc sušíte, kde bydlíte atd. Doporučuje se na ně po zhruba 2 hodinách nahlédnout a poté znovu každých 15 až 20 minut.

Před vložením do nádoby nechte sušenou mátu úplně vychladnout.

 

 

Skladování sušené máty
Po usušení máty stačí shromáždit mátu do sklenice nebo jiné uzavřené nádoby podle vašeho výběru. Skleněné nádoby preferuje mnoho lidí; budou krásně vypadat i u vás doma. Při konzervaci sušené máty je můžete konzervovat vcelku nebo rozdrtit. Někteří lidé dávají přednost tomu, aby si mátu nechali neporušenou a rozdrtili ji pouze před přípravou.

Pomáhá udržovat vůni a sušená máta vydrží čerstvá minimálně rok, což vám umožní vyrábět ji každou sezónu a užívat si sušenou mátu po celý rok.

 

Použití sušené máty v čaji
Chcete-li vytvořit mátový čaj, přidejte lžíci sušených a drcených lístků máty do čajového sítka na každý hrnek vroucí vody. Pokud chcete, aby to bylo ještě báječnější, dejte do něj trochu medu. Pokud jde o kuchyni, sušenou mátu lze použít v různých receptech, které zahrnují čočku, maso, fazole nebo rýži. Mnozí zbožňují přidávání lístků máty do svých polévek, protože jim dodává jedinečnou chuť.

 

Mátový čaj
Čerstvé lístky máty propůjčují tomuto receptu na mátový čaj lákavou bylinkovou vůni a chuť. Tento čaj je klasifikován jako bylinný čaj nebo tisane, protože je připravován spíše z bylin než z čajových lístků a neobsahuje kofein. Před spaním si můžete dát šálek mátového čaje, aniž byste se museli bát, že vás udrží vzhůru.

Máta peprná a máta klasnatá jsou tradiční možnosti, i když postačí i jiné druhy. Můžete dokonce použít kombinaci několika máty.

I když sušenou mátu lze použít k přípravě čaje, postrádá chuť čerstvých bylinek. Lze podávat vychlazené i horké, s citronem a medem i bez něj. Pokud máte rádi mátový čaj, ale toužíte po kofeinovém nápoji, marocký mátový čaj vyrobený z kombinace zeleného čaje a lístků máty může být přesně to, co hledáte. Pro osvěžující letní drink zvolte přípravu ledového čaje.

Příprava mátového čaje z listů

Ingredience
Dva šálky vody
Asi 10 a více lístků máty
Pár lžiček medu
Šálek ledu
Trochu citronové šťávy
Jednoduše přiveďte vodu k varu a poté ji sundejte ze sporáku. Poté přidejte listy a nechte je asi pět minut louhovat. Nakonec můžete přidat trochu medu a citronu podle vaší preferované chuti. Pokud dáváte přednost přípravě ledového čaje, jednoduše vezměte několik vysokých sklenic a přidejte trochu ledu, poté čaj nalijte na led a nechte vychladnout.

 

 

To uzavírá naše návrhy, jak pěstovat, sklízet a sušit listy máty. Naučit se sušit mátu v troubě, v sušičce nebo dokonce sušit na vzduchu není ve skutečnosti vůbec tak obtížné. Techniky, které jste se naučili, lze navíc aplikovat i na jiné bylinky! Ať už sušíte mátu peprnou, mátu klasnatou nebo jednu z mnoha dalších variací máty, tento návod, jak sušit mátu na čaj, vám nabízí vše, co potřebujete vědět k vytvoření dokonalé směsi sušených lístků máty!

Často kladené otázky

Můžete sušit lístky máty?
Ano, lístky máty můžete sušit pro pozdější použití. I když je hezké vejít do vaší zahrady a natrhat si pár čerstvých listů pro svůj ranní šálek, není to vždy praktické nebo možné. Naučit se sušit lístky máty je proto velmi užitečná dovednost, kterou si osvojíte, protože si budete moci vyrobit a uložit své vlastní lístky máty, kdykoli a kdekoli si vyberete!

 

Jak mohu sušit lístky máty?
Jakmile sklidíte listy k sušení, existují tři způsoby, jak to udělat. Mátu můžete buď sušit v troubě, nebo ji můžete sušit na vzduchu, nebo ji nakonec můžete nechat sušit v sušičce. Každá metoda zabere sušení listů jinou dobu, takže si vyberte jednu podle svých osobních potřeb. Pokud jste ve velkém spěchu, pak by samozřejmě byla rychlejší metoda, která poskytuje nejvíce tepla: trouba. Vzhledem k rychlé době schnutí a intenzivnímu teplu je však dobré pravidelně kontrolovat vývoj mátových lístků, aby se nespálily do křupava.

 

Jaké jsou výhody pití mátového čaje?
Mátový olej má antibakteriální a antiseptické vlastnosti, které mohou pomoci při léčbě žaludečních infekcí, poruch trávení a dalších poruch. Může zmírnit bolesti žaludku, nadýmání, průjem a zácpu, protože uvolňuje svaly a zmírňuje přetížení hrudníku. Astmatici mohou mít prospěch z každodenního používání lístků máty. Máta je starodávná léčba používaná k léčbě kožních onemocnění, jako je akné a jizvy.

Zdroj: naturalherballiving.com