Recepty na bylinkové čaje – Zdravé domácí čaje z bylinek

Bylinné čajové směsi si mnoho lidí užívá pro jejich výraznou chuť a bohaté zdravotní přínosy. Nejen, že si doma můžete vypěstovat a sklízet svou vlastní směs bylinných čajů, ale můžete si také vytvořit velké množství receptů na směs bylinných čajů z několika ingrediencí vypěstovaných na zahradě. Pěstováním a výběrem vlastních bylinek do čajových směsí můžete experimentovat s různými kombinacemi a vytvářet si také své vlastní receptury bylinných čajů!

Recepty na bylinné čaje, které si doma vychutnáte
Mnoho lidí miluje pěstovat různé bylinky na svých zahrádkách doma. Jakmile však vyrostou, je důležité vědět, kdy sklízet bylinky do čajových směsí a jak si připravit domácí čaj. Možná zjistíte, že některé bylinky nejsou samy o sobě tak chutné, a proto, abyste z nich vytěžili maximum, pomůže vám připravit si čaj s bylinkovou směsí z několika bylin najednou. Kombinování bylinek do čajových směsí vyžaduje trochu cviku, ale brzy pochopíte, které bylinky se spolu dobře mísí.

 

Co je potřeba k přípravě bylinkového čaje?
Pokud máte k dispozici několik různých druhů bylinek, můžete si snadno připravit vlastní směs bylinných čajů. Mnoho maloobchodních směsí obsahuje umělé složky a také sladidla. Mohou být také extrémně zastaralé a staré nebo vyrobené z bylin nízké kvality. Vytváření bylinných čajových směsí sami je jednodušší, zábavnější a dostupnější než nákup v obchodě. Kromě bylinek, které dáváte přednost čajovým směsím, budete potřebovat také několik zednických sklenic a čajové sítko. Další užitečnou věcí, kterou můžete přidat do svého seznamu, jsou štítky, pro případ, že byste chtěli mít přehled o tom, které bylinky jsou v které sklenici.

Po smíchání uchovávejte své bylinné čajové směsi ve sklenicích a dávejte pozor, abyste je řádně uzavřeli. Svou bylinnou čajovou směs můžete uchovávat na chladném a tmavém místě až rok; poté to neztuhne, i když chutě mohou být méně výrazné. Pokud k tomu dojde a nechcete je jen tak vyhodit, můžete je okořenit plátkem čerstvého citronu nebo dokonce kouskem zázvoru. Pokud vaše vlastní domácí zahrada neprodukuje všechny různé bylinky, které chcete ve svých receptech na bylinkový čaj, existuje mnoho společností, které nabízejí bylinky v množství.

Mějte na paměti, že ačkoliv tyto receptury čajových směsí označujeme jako bylinné, nemusí se skládat výhradně z bylin.

Naše oblíbené recepty na bylinkový čaj
O některých bylinkách se říká, že poskytují zdravotní výhody, ale ne vždy chutnají dobře. Proto volíme jejich kombinaci při výrobě vlastního domácího čaje! Je to všechno o tom vědět, které bylinky lze použít k překrytí méně chutných chutí, jaké množství použít, aby se zabránilo hořkosti, které bylinky fungují jako základ a které by měly být použity pouze jako příchuť. Zjistíte, že jemnější bylinky fungují lépe jako základní složky ve vašem bylinkovém čaji, jako je máta, meduňka, kopřiva a rooibos.

Míchání bylin pro zdravý čaj

Jiné bylinky fungují lépe jako hvězdná složka ve vašich receptech na bylinný čaj, jako je kozlík lékařský, rozmarýn nebo tymián. A pak jsou tu koření, která mohou zvýraznit chuť vašich receptů na čajové směsi, jako je zázvor, skořice a semínko fenyklu. Tyto nápady na bylinné čajové směsi jsou však jen několik příkladů, protože je k dispozici příliš mnoho bylin na to, abyste je mohli vložit do receptů na směsi bylinných čajů, než abyste je všechny pojmenovali. Pokud si nejste jisti chutí přísady, můžete si s ní jako tester vždy připravit samostatný čaj.

 

Mátový čaj
Mátový čaj se vyrábí pouze ze dvou ingrediencí: čerstvé vody a několika lístků máty! Budete překvapeni, kolik chuti pochází pouze ze dvou jednoduchých ingrediencí. Máta má lékařské vlastnosti, jako je zmírnění bolestí hlavy, uklidnění podrážděného žaludku a zvýšení energie.

Nejprve budete muset vařit hrnec s vodou a poté přidat asi osm čerstvě natrhaných lístků máty.
Vodu nalijte do hrnku s listy a před podáváním nechte asi pět minut povařit.
Pokud si chcete vychutnat nesporného šampiona mátových čajů, pak si můžete vyzkoušet přípravu světoznámého marockého mátového čaje.

Tymiánový čaj
Tymián propůjčuje hřejivou a příjemnou bylinkovou přitažlivost. Tento čaj se nejlépe připravuje v létě, kdy roste dostatek bylinek. Tymián má léčivé účinky, jako je podpora trávení a zmírnění bolesti v krku.

Začněte tím, že uvaříte hrnec vody na tymiánový čaj.
Vyberte asi 10 čerstvých snítek tymiánu a vložte je do šálku.
Přilijte převařenou vodu a po asi pěti minutách louhování vypijte.

 

Zázvorový čaj
Kořen zázvoru se léčebně používá po tisíciletí. Tradičně se zázvor používá k léčbě nevolnosti a zažívacích problémů. Obsahuje také důležité fytonutrienty, které mohou podporovat zdravý biom.

Oloupejte a nastrouhejte trochu čerstvého zázvoru a po dokončení jej vložte do cedníku.
Naplňte šálek převařenou vodou a odstavte asi pět minut.
Med je nezbytný pro vyzdvižení veškeré úžasné chuti zázvoru.
Pokud chcete, přidejte také trochu citronové šťávy.

 

Oreganový čaj
Bylo prokázáno, že čerstvé oregano má antibakteriální, protirakovinné a protizánětlivé účinky. Je tedy možné, že oreganový čaj má stejný účinek! Zatímco oregano je známé především pro své použití v italské kuchyni, jeho chuť dodává domácímu čaji komplexnost.

Naplňte hrnec vodou a nechte ji přejít varem.
Vložte pár velkých snítek listového oregana do šálku, čerstvého nebo sušeného.
Přidejte vodu a před podáváním nechte asi pět minut odstát.

 

Levandulový čaj
Tento uklidňující bylinný čaj má jemnou květinovou chuť a může mít zdravotní výhody. Tento čaj není přehnaný a má právě tolik levandule, aby na konci každého šálku poskytl jemnou květinovou chuť. Podle některých výzkumů může levandulový čaj pomoci při zažívacích potížích, jako je žaludeční nevolnost a nevolnost.

Vložte trochu čerstvé nebo sušené levandule do cedníku.
Po naplnění šálku horkou vodou přidejte sítko.
Chcete-li z levandulového čaje vytěžit maximum, přidejte trochu medu pro sladkost.

 

Šalvějový čaj
Chuť šalvějového čaje je přesně taková, jakou byste očekávali: teplá a jemná! Je to úžasně úžasné s trochou cukru a citrusů pro doladění chuti. Je známo, že šalvěj nabízí protirakovinné vlastnosti a také zlepšuje paměť a zdraví pokožky.

Vyberte si dvě čerstvé snítky šalvěje ze své zahrady a přidejte snítky do šálku vařené vody.
K zvýraznění chuti šalvějového čaje dobře poslouží trocha citronové šťávy a medu.

 

Rozmarýnový čaj
Rozmarýnový čaj má osvěžující, borovicovou vůni. Bylo prokázáno, že čerstvý rozmarýn pomáhá při kontrole hladiny cukru v krvi, zlepšení nálady a trávení.

Vyberte si pár čerstvých snítek rozmarýnu ze své zahrady a přidejte je do šálku horké vody.
Zkuste přidat agáve nebo citron, protože samotný rozmarýn je pro většinu lidí dost silný.

Čaj s kurkumou a citronem
Tento nápoj je určen k posílení imunity, když se člověk cítí pod vlivem počasí. Je také považován za prospěšný pro detoxikaci systému a zmírnění symptomů bolesti kloubů u pacientů s artritidou.

Do hrnku dejte půl lžičky kurkumy a čtvrt lžičky pepře.
Poté přidejte horkou vodu spolu s medem a trochou citronové šťávy, podle vašich preferencí.

 

Ashwagandha čaj
Ashwagandha je údajně zázračná rostlina, která posiluje imunitní systém, stabilizuje hladinu cukru v krvi a snižuje stres a úzkost.

Opláchněte a vařte kořen Ashwagandha ve vodě asi 15 minut, než tekutinu sceďte do šálku a nechte vařit.
Pro sladkost a chuť se doporučuje přidat med.

 

Svatý bazalkový čaj
Bazalka posvátná neboli Tulsi je vynikající bylina. Pomáhá nejen posílit vaši imunitu a bojovat s infekcemi, ale také pomáhá při léčbě různých kožních onemocnění. Zdá se, že také pomáhá při diabetických problémech, pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi.

Přidejte čtvrt šálku listů Tulsi do šálku vody a nechte vařit a poté nechte na velmi mírném plameni asi 15 minut.
Tekutinu sceďte do hrnku a přidejte trochu citronové šťávy a medu.

 

Čaj z heřmánku a meduňky
Když se spojí dvě úžasné bylinky s uklidňujícími vlastnostmi, získáte dokonalý delikátní čaj pro čas spánku. Meduňka je mátová rodinná rostlina s mírnou mátovou a citrónovou chutí. Doplňuje jemnou květinovou chuť heřmánku.

Smíchejte jednu lžíci suchých květů heřmánku se lžící drcených suchých listů meduňky.
Bylinky přidejte do vroucí vody a před podáváním nechte vychladnout.
Pokud chcete, můžete do své směsi přidat i další bylinku, jako je máta pro extra elán.

Bylinný čaj Chai
Nic nepřekoná dobrý šálek chai v každém ročním období. Zatímco tradiční chai se vyrábí z černého čaje, v bylinném chai, který se vyrábí z čaje Rooibos, který je shodou okolností jedním ze zdravých čajů na planetě, není žádný kofein. Tento hřejivý a uklidňující nápoj lze připravit buď z drcených nebo práškových bylin.

Připravte si směs čaje rooibos se lžičkou čerstvého zázvoru nebo sušeného zázvorového prášku.
Přidejte drcenou skořici a půl lžičky drceného kardamomu.
Před vařením je třeba přidat také lžičku hřebíčku.

 

Jablkový a skořicový čaj
Jablečný a skořicový čaj je skutečnou klasikou mezi bylinnými směsovými čaji. Mohou být vyrobeny z prášku skořice, stejně jako syrových nebo sušených jablečných kousků. Pro přípravu toho nejlepšího domácího čaje se může hodit stroj na sušení ovoce.

Vytvořte směs půl lžíce drcené skořice s jednou lžící kousků sušeného jablka.
Poté zalijte šálkem převařené vody a před konzumací nechte několik minut odpočinout.

 

Kardamomový zázvorový čaj Chai
Pokud chcete kořeněný, bylinkový čaj, pak je pro vás kardamomový zázvorový chai čaj. Kardamomové oleje, semena a extrakty mají silné léčivé účinky a jsou využívány po generace v tradiční medicíně.

Chcete-li získat tuto lahodnou chuť chai, louhujte sypaný černý čaj s cukrem, strouhaným zázvorem a kardamomem.
Poté se přidá mléko, aby bylo bohatší a krémovější.

 

Čaj s hřebíčkem a skořicí s pomerančem
Hřebíček a skořice jsou dynamitovou kombinací dobrých věcí. Každý šálek tohoto čaje je až po okraj naplněn vitamíny a vlastnostmi proti infekcím. Je také velmi dobrý pro odvrácení cukrovky.

Přidejte trochu skořice a pomeranče do šálku vařené vody.
Přidejte trochu hřebíčku a před podáváním nechte povařit.

 

Imunitní čaj
Tento recept obsahuje tradiční složky na posílení imunity s vysokým obsahem vitamínů a antioxidantů. Je to výborný horký nápoj během chladných chřipkových období.

Budete potřebovat stejné díly bezu, šípků, echinacey, heřmánku a bezu.
Jednoduše smíchejte všechny bylinky a uložte je do vzduchotěsné nádoby. Při přípravě povařte jednu čajovou lžičku směsi bylinných čajů ve vroucí vodě asi 20 minut s kuličkou čaje.

 

Tranquili-čaj
Jak už název napovídá, tento je skvělý pro uklidnění a relaxaci. Zvažte, zda jej dáte své rodině před spaním, abyste usnuli.

Budete potřebovat dva díly citronové trávy, dva díly okvětních lístků růže a čtyři díly heřmánku.
Smíchejte ingredience ve skleněné nádobě, aby se úplně promíchaly.
Přidejte jednu čajovou lžičku směsi do vroucí vody a louhujte asi 10 minut.
Podávejte s trochou medu pro sladkost a chuť.

Pregnan-čaj
Během těhotenství někteří lidé konzumují konkrétní čaj, který pomáhá při nevolnosti a střevních problémech a zároveň posiluje dělohu. Kopřiva také obsahuje vitamín K, který je nezbytný během těhotenství a porodu pro podporu srážení krve.

Smíchejte čtyři šálky malinového listu, čtvrt šálku listu stévie, jeden šálek kopřivy a půl šálku máty.
Budete potřebovat pouze jednu polévkovou lžíci této směsi na šálek, takže na to pamatujte při vytváření svého nápoje.

 

Bylinný šidlík na bříško
Tento čaj je vysoce uklidňující při žaludečních potížích nebo u jedinců se sklonem k zažívacím potížím. Recept je také jednoduchý:

Smíchejte dvě lžičky máty s půl lžičkou fenyklových semínek a malou špetkou volitelného sušeného zázvoru.
Směs zalijte jedním šálkem horké vody, poté přikryjte a před podáváním vařte 5 minut.

 

Bylinky do čajových směsí si snadno vypěstujete v soukromí a pohodlí vlastní zahrady. Existuje mnoho skvělých receptů na bylinné čaje, ze kterých si můžete vybrat, které jsme zahrnuli a které vám pomohou začít s vlastními bylinnými čajovými směsmi. Vždy je však dobré experimentovat a my vám doporučujeme vytvořit si vlastní receptury bylinných čajových směsí smícháním jedinečných směsí vašich oblíbených bylinek.

 

 

Často kladené otázky

Kde mohu získat bylinky pro čajové směsi?
Existují dva potenciální způsoby, jak získat bylinky do čajových směsí. Můžete buď zajít do specializovaného obchodu nebo na trh a zakoupit je tam, nebo si můžete vypěstovat vlastní. Z dlouhodobého hlediska je mnohem uspokojivější pěstovat si vlastní směs bylinných čajů.

 

Jaké jsou výhody bylinného čaje?
Vše záleží na tom, jaké bylinky použijete. Každá bylina má jedinečné léčivé vlastnosti, které mohou poskytnout úlevu u celé řady nemocí, od krevního tlaku přes nespavost, až po stres a slabý imunitní systém. Vyberte si bylinky podle toho, co byste vy osobně chtěli ve svém těle léčit, nebo si to jednoduše vychutnejte pro osvěžující báječnou chuť.

 

Zdroj: naturalherballiving.com